اسکوپ سنگ نما با جهان فرود در تهران و کرج

متخصص اسکوپ سنگ نمای ساختمان به وسیله طناب و بدون داربست که جهان فرود میباشد نمای سنگی شما را به وسیله پیچ و رولپلاک محکم سازی میکند تا ریزش نکند. این اسکوپ ها یکی از ایمن ترین مقاوم سازی ها هستند که مادام العمر دیگر ریزش نمیکند.

اسکوپ سنگ نمای ساختمان با طناب و بدون داربست
اسکوپ سنگ نمای ساختمان با طناب و بدون داربست

قیمت اسکوپ سنگ نمای ساختمان با راپل

اسکوپ سنگ نما با پیچ به صورت  دانه ای و متری و کنتراتی انجام میشود و حتما قبل از اعلام قیمت عکس نمای سنگی را برای ما بفرستید تا قیمت اسکوپ سنگ نمای ساختمان به شما اعلام گردد. میتوانید برای اسکوپ نما عکس را از طریق واتساپ ارسال کنید.

 

اسکوپ نما با پیچ کردن سنگ نما

اسکوپ سنگ نما به وسیله پیچ و رولپلاک که برو ز ترین روش محکم سازی سنگ نما میباشد و به وسیله شرکت جهان فرود انجام میگیرد.

در گذشته بیشتر افرادی که از سنگ برای نماهای ساختمان استفاده می کردند بعد از مدتی با یک مشکل بزرگ مواجه می شدند و  آن افتادن سنگ ها بر روی زمین بود.

این اتفاق مشکلات زیادی را به همراه داشت اولین مشکل و شاید می توان گفت کم اهمیت ترین مشکل خراب شدن نما بود و بزرگترین آن افتادن سنگ بر روی یک شخص بود.

به همین دلیل بعد از آن افرادی که نمای ساختمان خود را سنگ می کردند برای بالا بردن استحکام و ماندگاری نمای خود از اسکوپ استفاده می کردند.

جالب است بدانید روش های مختلفی برای بالا بردن استحکام سنگ ها بر  روی نما استفاده می کنند که به این روشها اسکوپ نما گفته می شود.

دلیل افتادن سنگ ها از روی نما این است که سطح سنگ صاف و  صیقلی است و سنگ ها نمی توانند آب و ملات را به خوبی جذب کنند به همین دلیل به مرور زمان با یک پس لرزه کوچک سنگ ها از روی نما بر روی زمین می افتند.

از بین سنگ های موجود سنگ گرانیتی سطح صاف تر دارد و آب جذب نمی کند به همین دلیل افرادی که این نوع سنگ را برای نمای خود انتخاب می کنند باید حتما از اسکوپ نما استفاده کنند.

انواع اسکوپ نما

هر سنگی که به صورت قائم نصب می شود مانند سنگ هایی که برای نما و یا سنگ هایی که در راهروها نصب می شود باید حتما از اسکوپ نما استفاده کنند.

بیشتر افراد به اشتباه تصور میکنند که اسکوپ کردن نما هزینه ای اضافه است و ساده از کنار آن میگذارند اما باید بدانید که سنگی که بدون اسکوپ بر روی نما نصب می شود احتمال دارد با کوچکترین پس لرزه ای که اتفاق می افتد سنگ ها از نما جدا شود و بر روی زمین بیفتد.

 

حال روش های مختلفی برای اسکوپ نمای سنگ وجود دارد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

لقمه گذاری: با استفاده از این روش دو عدد تکه سنگ یا به اصطلاح لقمه سنگ انتخاب می کنید و با استفاده از چسب مخصوص سنگ اسکوپ را به سنگ متصل کرده و در نهایت سنگ را بر روی نما نصب می کنید.

حال دوغاب ماسه سیمان که برای اجرای سنگ استفاده می شود باید به صورت افقی و عمودی باشد تا بتواند سطح صیقلی و صاف پشت سنگ را از بین ببرد و یک حالت گیر مانندی را ایجاد  نماید.

بهتر است بدانید این روش ساده ترین و ابتدایی ترین روش برای اسکوپ کردن نما است.

 

سیم مفتول: در این روش با استفاده از سیم  مفتول سنگ ها را بر روی نما محکم می  کنند.

برای اینکار ابتدا بر روی دو سر سیم شیار ایجاد می کنند و سپس یک مفتول آهنی که قطر دو میلیمتر دارد را در این شیارها قرار می دهند و سپس  گره می زنند.

بعد از نصب، مفتول آهنی به ملات هایی که در پشت سنگ هستند گیر می کنند و مانع افتادن سنگ در پس لرزه ها میشود.

 

اسکوپ دو پایه: در این اسکوپ از یک قطعه فلزی استفاده می شود این قطعه از جنس استیل و به حالت دو بال است. این اسکوپ را به صورت عمودی با استفاده از چسب سنگ به قسمت پشتی سنگ می چسبانند و باعث می شود که دوغاب به قسمت های پایینی نفوذ نکند.

 

اسکوپ سه پایه: این اسکوپ مانند اسکوپ های دو پایه است با این تفاوت که برای بالا بردن استحکام دارای یک پایه اضافه است. جالب است بدانید برای چسباندن پایه سوم باید سنگ را شیار بزنند و  سپس با کمک چسب سنگ آن را به سنگ بچسبانند.

 

اسکوپ پروانه ای: برای استفاده از اسکوپ های پروانه ای باید قبل از هر کاری یک شیار با زاویه 45 درجه در سنگ به وجود بیاورید و بعد از آن اسکوپ پروانه ای را در شیار قرار دهید، سپس سنگ را بر روی دیوار نصب می کنید. این روش از اسکوپ کردن سنگ نما یکی از روش های عالی برای اسکوپ نما است.

 

اسکوپ  z : این اسکوپ مشابه حرف انگلیسی z است و در ابتدا مانند اسکوپ های دیگر بر روی سنگ یک شیار ایجاد می کنند. حال باید اسکوپ را ابتدا بر روی شیار با چسب سنگ بچسبانند و سپس بر روی ملات نصب کنند.

 

اسکوپ بعد از نصب سنگ: یکی از روش های اسکوپ نما زمانی است که نما سنگ شده است و فرد متوجه می شود که سنگ استحکام کافی را ندارد و به مرور زمان از روی دیوار می افتد.

حال فرد می تواند با رولپلاک و پیچ سنگ ها را بر روی دیوار اسکوپ کند.

بهتر است بدانید این روش به نسبت روش های دیگر کمتر استفاده می شود و بیشتر برای افرادی است که از نصابان کم تجربه برای اجرای نمای سنگ استفاده می کنند.

اسکوپ نمای سنگ

یکی از اقدامات رایجی که برای نماکاری در ساختمان ها استفاده می شود اسکوپ نمای سنگ است.

به همین دلیل یکی از قطعه هایی که در وسایل نماکاری بسیار استفاده می شود اسکوپ است.

همانطور که میدانید نمای سنگ یکی از نماهایی است که طرفداران زیادی دارد و دلیل آن این است که سنگ ها جلوه خاصی به ساختمان می دهند.

سنگ علاوه بر زیبا کردن نما مزیت های دیگری دارد که می توان مهمترین آن را تمیزی راحت و ماندگاری بالا دانست.

معمولا نما به دلیل آلودگی های هوا و بارش برف و باران خیلی سریع کثیف می شود حال ساختمان هایی که نمای سنگ دارند خیلی راحت تمیز می شوند و حتی ممکن است بعد از یک بارش باران شدید بسیاری از کثیفی های روی نما پاک شود این در حالی است که نماهایی که از جنس آجر، سیمان ، شیشه و غیره هستند خیلی سخت تر تمیز می شوند.

نماهای سنگ به ساختمان یک ابهت خاصی می دهد و  از گذشته های دور نمای سنگ برای ساختمان های اصیل و گران قیمت استفاده می شد.

اما تمامی مزیت های این نمای زیبا زمانی است که سنگ به خوبی اجرا شده باشد.

گاهی فرد هزینه و وقت زیادی را برای انتخاب سنگ می گذارد اما در زمانی که باید یک نصاب خوب انتخاب کند اشتباه می کند و بی تجربه ترین نصاب را انتخاب می کند و توجیه اش این است که می خواهد هزینه کمتری را برای اجرای سنگ بپردازد.

این دسته از افراد غافل از این هستند که یک نصاب کم تجربه نمی تواند سنگ ها را به خوبی اسکوپ کند و به مرور زمان این سنگ ها از روی نما می افتند و باید از اسکوپ کردن روی سنگ استفاده کنند که علاوه بر بالا رفتن هزینه نما را زشت می کند.

 مزایا اسکوپ نما

اسکوپ سنگ نمای ساختمان دارای مزیت های زیادی است به همین دلیل باعث شده است در این سالهای اخیر طرفداران زیادی را جذب کند.

 

در زیر به دو مزیت مهم اسکوپ کردن نمای سنگ اشاره کرده ایم:

هزینه: هزینه یکی از مهم ترین مسئله های است که در  تمامی مراحل اجرایی ساختمان باید به آن توجه کرد.

گاهی افرادی در زمانی که می خواهند سنگ را بر روی نما اجرا کنند وقتی هزینه های جانبی اسکوپ کردن نما را متوجه می شوند احساس می کند که هزینه اضافی است و نیازی به پرداخت این هزینه نیست.

شاید در ابتدا اینکه فرد بخواهد برای یک احتمال هزینه ای را بپردازد عاقلانه نباشد اما باید بدانید که این  احتمال بسیار قوی  است.

حال اگر فرد در ابتدا این هزینه را پرداخت نکند باید در آینده ای نزدیک هزینه بیشتر را برای پیچ و مهره کردن سنگ ها بپردازد.

بهتر است بدانید هزینه اسکوپ کردن در زمان اجرای سنگ نما بسیار کم و به صرفه تر از هزینه اسکوپ کردن بعد از اجرای سنگ نما است.

  قیمت اسکوپ سنگ نما تنها مربوط  به خرید اسکوپ ها است و فرد برای نصب آنها نیازی نیست هزینه خاصی را پرداخت نماید.

 

اجرای آسان: زمانی که قرار است سنگ نما را نصب کنید می توانید اسکوپ نما را انجام دهید تا سنگ ها به صورت محکم بر روی دیوار قرار بگیرند.

این نوع از اسکوپ کردن بسیار آسان است و زمان زیادی نیاز ندارد. تنها زمانی که ممکن است از نصاب بگیرد زمانی است که بر  روی سنگ یک شیار ایجاد می کند.

دلیل استفاده از اسکوپ نما

امروزه با توجه به ضرورت زیبایی نماها بیشتر افراد از مصالح زیادی برای تزئینات نماهای ساختمان استفاده می کنند که این مصالح در کنار زیبایی مشکلات دیگری را به همراه دارد.

مهم ترین مشکل آنها این است که بیشتر این نماها از سنگ استفاده می کنند و به دلیل اینکه سنگ ها مشخصات صاف و صیقلی دارند زمانیکه به صورت قائم بر روی دیوار قرار می گیرند نمی توانند ماندگاری خوبی داشته باشند.

دلیل این عدم استحکام این است که سنگ در برابر اختلاف درجه دما باعث میشود که ملات های پشت آن به مرور زمان جدا شود و با یک تکان کوچک احتمال افتادن سنگ ها وجود دارد.

بسیاری از مهندسین برای جلوگیری از وقوع اتفاق های خطرناک راهکارهای مختلفی را ارائه داند که بهترین آنها اسکوپ نما است.

بر همین اساس اسکوپ سنگ در مقررات ملی ساختمان برای جلوگیری از سقوط سنگ ها آمده است.

دلیل اهمیت این روش در نماهای سنگ بیشتر برای جلوگیری از بالا رفتن هزینه ها، استفاده از مواد اولیه بیش از اندازه و بالا بردن امنیت است.

بهتر است بدانید نمایی که از اسکوپ استفاده می کند نهایت بین 2 تا 3 سال ماندگاری دارد و بعد از آن هر لحظه باید منتظر افتادن یکی از سنگ ها از روی نما باشید.

اسکوپ نما و استحکام آن

اسکوپ سنگ نمای ساختمان از جنس گالوانیزه است و به صورت یک بست در نماها اجرا می شود و باعث می شوند سنگ ها با استحکام بالایی به ملات متصل شوند و مانند نماهای سنگ بی کیفیت با یک تلنگر کوچک سقوط نکنند.

معمولا زمانی که سنگ و یا سرامیک میخواهد با قدرت بالا بر روی یک سطح نصب شود از دوغاب های مخصوص استفاده می شود حال اگر این نصب بر روی کف ساختمان باشد نیروی جاذبه باعث می شود که سنگ و سرامیک با کیفیت بالا بچسبد .

اما زمانی که سنگ و یا سرامیک بر روی نما نصب شود همان جاذبه زمین باعث می شود که احتمال افتادن و سقوط سنگ بالا برود و خسارت زیادی را به همراه داشته باشد.

حال برای محافظت بیشتر از این سنگ ها در نما معمولا از قطعه فلزی به عنوان اسکوپ استفاده می شود.

تا به حال نماهای سنگ را دیده ایم که نبود یک سنگ در آن کل نما را تحت تاثیر قرار داده است و بسیار زشت کرده است.

شاید اولین فردی که در زشت شدن نما مقصر باشد سنگ کار است اما این یک قضاوت ناعادلانه است زیرا ممکن است عوامل دیگری نیز باعث وقوع این اتفاق باشد.

مثلا گاهی کارفرما برای اینکه هزینه کار را کاهش دهد از همان هزینه کم اسکوپ نما چشم پوشی می کند یا حتی ممکن است با وجود اسکوپ نما بر اثر زلزله ها شدید و متعدد سنگ ها استحکام کمتری پیدا کند و خیلی سریع بر روی زمین بیفتد.

  یکی از مهمترین علت هایی که ممکن است بر روی افتادن سنگ ها تاثیر داشته باشد اختلاف دماهای است که اتفاق می افتد مثلا گاهی در برخی مناطق دما در روز بیش از حد زیاد و در شب بیش از اندازه کم می شود و همین اختلاف ها باعث جدا شدن سنگ ها از ملات شوند.

مراحل انجام اسکوپ نما

تا چند سال گذشته برای اینکه سنگ های نما ماندگاری بیشتری بر روی نما داشته باشند از روش هایی مانند خشکه چینی، پیچ و رول پلاک استفاده می شد اما در حال حاضر از اسکوپ استفاده می شود.

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم اسکوپ انواع مختلفی دارد که در اکثر آنها  با استفاده از فرز شیارهایی پشت سنگ ایجاد می شود و بعد از آن با توجه به سلیقه و نیاز فرد از یک مدل  اسکوپ خاص استفاده می شود.

بسیار جالب است که با یک قطعه کوچک فلزی می توانید استحکام سنگ را بر روی نما بالا ببرید و سنگ ها با کیفیت بالاتری بر روی دیوار بچسبند.

یکی از مراحل مهمی که باید در زمان نحوه صحیح اسکوپ سنگ نما به آن توجه نمایید بعد از فرزکاری است و آن این است که باید بعد از اتمام فرزکاری سنگ به صورت کامل تمیز شود.

دلیل این کار این است که سنگ بسیار حساس است و زمانیکه فرز کاری می شود گرد و خاک بر روی سنگ می نشینند و باید با استفاده از یک دستمال نم دار گرد و غبار را از روی آن پاک نمایید.

گرد و غبار روی سنگ ها علاوه بر زشت شدن ظاهر کار باعث می شود که سنگ به خوبی به ملات نچسبد.

با این کار می توانید ماندگاری سنگ بر روی نما را بالا ببرید.

همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که اگر ساختمان ضد زلزله است و یا احتمال وقوع زلزله بسیار کم است به دلیل عدم جذب آب موجود در ملات توسط سنگ احتمال افتادن آن بسیار زیاد می شود پس اسکوپ کردن نما یک روش اصولی وتا حدی الزامی است.

دتایل اجرایی اسکوپ نما

جزئیات اجرایی اسکوپ سنگ  نما یا دتایل اجرایی اسکوپ نما یکی از قسمت  های مهمی است که باید قبل از اجرای نهایی مشخص شود.

 

در زیر به یک نمونه از این جزئیات اجرایی اشاره کرده ایم:

جرئیات اجرایی اسکوپ کردن نما

قیمت اسکوپ نما

قیمت اسکوپ سنگ نما به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول مربوط به نوع اسکوپی است که استفاده می شود مثلا قیمت اسکوپ پروانه ای با اسکوپ از طریق سیم مفتول متفاوت است. بخش دوم مربوط به هزینه دستمزد آجر اسکوپ است که این بخش معمولا بسیار ناچیز است و حتی برخی از سنگ کاران هزینه  ای برای آن دریافت نمی کنند.

 

سنگ تراورتن و اسکوپ  نما

یکی از اشتباهات رایج افراد این است که احساس می کنند اسکوپ نما برای هر سنگ متفاوت است این در حالی است که تمامی سنگ ها از جمله سنگ های تراورتن نیاز به اسکوپ دارند تا ماندگاری بالایی داشته باشند.

می توان گفت این باور غلط بر این اساس است که افراد احساس می کنند نباید اسکوپ سنگ تراورتن را انجام دهند و دلیل آن کیفیت پایین تراورتن است و ممکن است بر اثر فرزکاری خرد بشود. برای جلوگیری از بروز این اتفاق باید از افراد خبره برای اجرای کار استفاده کنید.

 

بهتر است در زمان نصب سنگ در نما برای اینکه کیفیت کار بالا برود به نکات زیر توجه نمایید:

یکی از اشتباهات در زمان سنگ نما این است که از ماسه شسته در هنگام درست کردن دوغاب استفاده شود.

گاهی برای کم کردن هزینه از نخاله به جای سیمان استفاده می شود که این امر کیفیت کار را به طور قابل توجه کاهش می دهد.

یکی از موارد مهم که در نتیجه کار تاثیر زیادی دارد تمیز کردن سنگ بعد از فرز کاری است.

بدترین زمان برای سنگ نما فصل زمستان و هوای بسیار سرد است زیرا به دلیل پایین بودن درجه هوا احتمال یخ زدگی آب موجود در دوغاب بسیار زیاد است.

سیمان زیاد در دوغاب باعث میشود که سنگ ها با کیفیت بالاتر بر روی نما بچسبند.

برخی از مواقع برای بالا رفتن سرعت کار مقداری سیمان خشک بر روی دوغاب می پاشند که این کار باعث میشود سنگ ها خیلی زودتر از نما جدا شوند.

بهتر است برای تمامی سنگ ها به ویژه سنگ های مرمر و گرانیت که پشت آنها صاف و صیقلی هستند حتما از اسکوپ استفاده شود.

در مورد سنگ های تراورتن نیز بهتر است در قسمت ها در و پنجره که  یک سنگ استفاده می شود از اسکوپ استفاده نمایید.

یکی از اقداماتی که باید بعد از اجرا دوغاب انجام دهید این است که دو  یا سه روز روی کار را آب پاشی نمایید.

اگر قرار است از طرح های برجسته و خاص در سنگ نما استفاده کنید نیازی به رابیتس نیست و تنها با اسکوپ می توانید سنگ ها را به محکمی اجرا نمایید.

اما اگر این طرح ها از طبقه یک به بالا باشد باید حتما از رابیتس و اسکوپ در کنار یکدیگر استفاده نمایید.

یک نکته مهم در خصوص اجرا اسکوپ با سیم مفتول وجود دارد که باید آن را برای سنگ بزرگ به صورت چند تکه اجرا شود.

 

لزوم اسکوپ نما

بهتر است بدانید اسکوپ نما تنها برای ماندگاری بیشتر کار نیست بلکه به صورت یک قانون است و تمامی افراد ملزم به اجرای آن هستند.

در مقررات ملی ساختمان در ماده 9 در قوانین پروانه های تخریب و نوسازی شهرداری آمده است که در  صورت اجرای سنگ در نما باید از روش های اسکوپ نما استفاده شود.

 

اهمیت اسکوپ نما در ساختمان

دلایل زیادی وجود دارد که بعد از سنگ کاری نما  احتمال سقوط سنگ را بالا میبرد.

بهتر است قبل از اینکه از پیچ رول پلاک برای نمای استفاده شود ابتدا دلیل افتادن سنگ ها از روی نما بررسی شود و سپس خیلی سریع برای جلوگیری از بیشتر شدن خرابی نما اسکوپ نما به وسیله پیچ رولپلاک استحکام و ماندگاری سنگ های نما را بالا ببرید.

 

در زیر به دلایل اصلی افتادن سنگ ها از نمای ساختمان اشاره کرده ایم:

اولین دلیل اصلی این است که در زمان اجرای سنگ در نما از اسکوپ نما استفاده نمی شود به همین دلیل به مرور زمان این سنگ ها از نما جدا شده و بر روی زمین می افتد.

اجرای بد و بی کیفیت اسکوپ ها که باعث می شود بعد  از مدتی سیم های اسکوپ شده و سنگ ها از نما جدا شوند.

بعضی از مواقع ممکن است ساختمان روی ستون ها نشست کند.

در اثر ضربه و هر گونه تنشی ممکن است سنگ ها از نما جدا شوند.

دما بسیار کم و بارندگی زیاد باعث می شود سنگ ها مدت کمی بر روی نما بمانند.

اجرای نمای سنگ در زمستان یکی از علت های بی کیفیت بودن نما است.

استفاده از سیمان خشک در ملات سنگ کاری ساختمان باعث کم شدن استحکام سنگ ها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *