راپل و کار در ارتفاع در آستارا و آستانه اشرفیه

در گذشته راپل را به شکل طناب محکم برای بالا رفتن از ارتفاعات کوه و یا از جاهایی که به نوعی صعب العبور بودند و آسانی نمی توانستیم از آن بخشها عبور کنیم استفاده می کردند اگر دره ی در جلوی پایمان بود که برای عبور از آن فقط نیاز به طناب و تجهیزات کافی بود استفاده از طناب مشکل سختی عبور از آن مکان را برایمان حل می نمود.

اما به مرور زمان استفاده از طناب برای بخشهای مختلفی مثل ساختمان به کار برده شد.

بالا رفتن از ارتفاعات برای کارگران توسط داربست کاری سخت و طاقت فرسا و از سویی ناامن به شمار می آمد.

از طرفی هزینه ی نصب داربست بسیار بالا بود .

فرصت و زمانی که برای نصب و برداشت داربست کارگر گذاشته بود نوعی هدر رفتن انرژی بود اما به مرور که ترافیک شهری و افزایش جمعیت بالا گرفت تنها راه حل استفاده از طناب محکم بدون داربست برای انجام خدمات مختلف نما در شهرهای مختلف از جمله آستارا و آستانه اشرفیه گردید.

اما این کار در ارتفاعات در همه ی شهرها با رعایت شرایط آب و هوایی منطقه انجام می شد در این شهرها به علت ریزش مکرر باران و رطوبت تصمیمات جدی تری برای انجام کار در ارتفاعات از سوی شرکتهای معتبرخدمات نما اتخاذ می گردید در ادامه مطلب همراه ما باشید.

راپل استانه استارا چیست؟

راپل به معنای فرود آمدن به کمک طناب محکم می باشد. حرفه ی کوه نوردی، سنگ نوردی، صخره نوردی از همه ی مشاغل دیگر از قدیم بیشتر با این حرفه آشنابودند و از آن برای بالا رفتن از کوه های مرتفع استفاده می نمودند. در هر صورت راپل یک تجربه و مهارت است که در شرایط حاد می توان از آن برای کمک جان انسان ها کمک گرفت. در اثر گذشت زمان این تکنیک رفته و رفته پیشرفته تر شد تا این که شرکتهای معتبر خدمات نما ترجیح دادند از روش سنتی قدیمی داربست که بسیار هم دردسرساز بوده فاصله بگیرند و جای آن از روش جدید و پیشرفته تری به کمک طناب محکم، بدون داربست استفاده نمایند. طناب راپل نوعی طناب ویژه می باشد که برای بالارفتن از ارتفاعات مختلف ساختمانی به کمک دیگر تجهیزات لازم استاندارد از سوی شرکتهای خدمات نما در اختیار کارگران متخصص و آموزش دیده قرار داده می شود. اما ابزار اصلی راپل طناب محکم، گره های مختلف، کاربین ها جز ابزار اصلی روش استفاده از طناب محکم (راپل)می باشد.

راپل و کار در ارتفاع در آستارا و آستانه اشرفیه

در شهرهای شمالی کشور مثل آستارا و آستانه اشرفیه که از نظر جو آب و هوایی دارای رطوبت و بارندگی فراوانی هستنند شرایط کار در ارتفاعات ساختمانی با مشکلات بیشتری نسبت به دیگر شهرهای کشور مواجه می باشد. زیرا کار در ارتفاعات در زمان بارندگی، وزش باد، مه می تواند بسیار خطرناک باشد و نیروی راپل کار را با دردسرهای فراوانی از جمله خطر پاره شدن طناب بر اثر طوفان یا لغزش و پرتاب راپل کار به پایین ارتفاعات بر اثر بارندگی فراوان ،طوفان شدید را به همراه داشته باشد. در اثر وزش باد پنجره ها، سنگ نما، مصالح در نما، دیگر بخشهای نمای ساختمانی ممکن است در معرض آسیب شدید قرار گیرند و به پایین سقوط کنند که این خودش حادثه ساز است و می تواند برای مرگ حتمی را برای کارگران در پی داشته باشد. لذا شرکتهای معتبر خدمات نما در آستارا و آستانه اشرفیه پیش از اعزام راپل کاران جوان دوره دیده به محل ساختمان برای انجام عملیات خدمات نما پبش بینی های لازم آب و هوایی را بررسی نموده و روز مناسبی را برای انجام راپل کاری انتخاب خواهند کرد تا کار در ارتفاعات بدون دردسر و حادثه باشد.

چه کسی مسئول کار در ارتفاع می باشد؟

اگر در حین انجام کار یا بی دقتی از سوی شرکت خدمات نما در شهرهای پربارشی مثل آستارا ،آستانه اشرفیه بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی نیرو به محل ارتفاعات اعزام شوند و آن روز بارانی و مه آلود بوده کارگر دچار سانحه شود کارفرمایان، مدیران تاسیسات، مالکان ساختمان ها مسئول شناخته خواهند شد. رعایت مقررات و ضوابط خاص برای کار کردن کارگران در ارتفاعات جراحت یا فوت ناگهانی آنها را به حداقل خواهد رسانید. حتما برای کار در ارتفاعات کارگران باید از تجهیزات مربوط به کار و استاندارد استفاده نمایند. در غیر این صورت عواقب ناگوار آن بر عهده ی عوامل بالا خواهد بود.

جمع بندی
در شهرهای شمالی کشور آستارا و آستانه اشرفیه به علت میزان بارندگی زیاد و رطوبت فراوان انجام کلیه ی کارهای خدمات نما در ارتفاعات نسبت به دیگر شهرهای ایران مشکل تر می باشد و برای جلوگیری از میزان حوادث ناگوار خطر پرت شدن راپل کار به پایین ارتفاعات این شرکتها تصمیماتی را در خصوص انجام این حرفه در روزهای بارانی یا طوفانی اتخاذ می نمایند که با این کار میزان حوادث ناگوار به حداقل مقدار ممکن خواهد رسید.