راپل چیست؟
زمان مطالعه: 13 دقیقه

راپل چیست؟

راپل یک روش دسترسی به ارتفاعات میباشد که ابتدا توی خدمات نظامی مورد استفاده قرار میگرفت و کم کم به دلیل اینکه افراد میتوانستند روی ارتفاعات معلق شوند وارد حوزه ساختمان و برج و دکل های نفتی هم شد.برای انجام راپل روی ساختمان ها و برج های بلند مرتبه باید از ابزارهای قوی استفاده کرد چون زمان ماندن راپل کارها روی ارتفاع ساختمان ها بیشتر از راپل نظامی و تفریحی است.

راپل کار به افرادی گفته میشود که با طناب روی ارتفاعات معلق میشوند و کارهای نطامی و ساختمانی و تفریحی انجام میدهند.مهم ترین ابزارهای راپل به هارنس – ابزار بک اپ – طناب – کارابین – کرول  – ابزار فرود(id – rig) گفته میشود که توسط شرکت های بزرگ دنیا ساخته میشوند و امنیت بسیار بالایی دارند.

 

راپل کاری نمای ساختمان چگونه انجام میشود؟
راپل کاری نمای ساختمان توسط افراد متخصص که چندین سال در حال انجام تعمیر و ترمیم نمای ساختمان هستند انجام میشود.

 

خدمات راپل

به دلیل انعطاف بالای راپل هر خدماتی را میتوان روی ساختمان ها انجام دارد.خدمات فقط مختص به ترمیم و تعمیر نمای ساختمان نمیباشد در بعضی مواقع افراد ارتشی و اتش نشان ها برای عملیات های امداد و نجات از ان استفاده میکنند که در اینبخض بسیار حیاطی میباشد.

اجرای خدمات نمای ساختمان با راپل بسیار سریع و با هزینه ارزان انجام میشود که نسبت به روش های دیگر بسیار مقرون به صرفه و جدید میباشد.از نظر امنیت راپل یک سرو گردن از داربست و کلایمر بالاتر میباشد و راپل کارها به دو طناب بسیار قوی که وزن چند تن را تحمل میکند وصل میشوند و فقط در صورتی سقوط خواهند کرد که خود ساختمان هم تخریب شود.

 

 

قیمت خدمات راپل
خدمات راپل کاری به کلیه کارهای روی ساختمان گفته میشود که با بهترین شکل انجام میشود.

 

قیمت راپل

قیمت راپل در شرکت جهان فرود به صورت پروژه ای اعلام میشود و فکر میکنم تمام افرادی که در زمینه خدمات راپل فعالیت میکنند قیمت کار را به صورت کلی یا پروزه ای اعلام میکنند.

قیمت راپل نسبت به داربست ارزان است و سریعترین روش دسترسی انسان به ارتفاعات میباشد.

راپل یک روشی نوین است که افراد از طریق ان میتوانند به نقاطی که میخواهند دسترسی داشته باشند.این دسترسی ممکن است که روی ساختمان ها باشد و راپل کارها در ازای معلق ماندن روی نمای ساختمان و انجام کار نما حقوق میگیرند.قیمت انجام خدمات راپل به صورت روزمزد و پروژه ای و ماهانه میباشد.

  • قیمت راپل کار روزمزد _ روزانه از 1میلوین تا 4 میلیون تومان
  • هزینه پروژه ای _ با بازدید از پروژه قیمت کلی اعلام میشود
  • قیمت ماهانه راپل _ به صورت ماهانه از 30 تا 50 میلیون تومان

 

اجرای اب بندی نما توسط راپل کار
راپل کار مانند عکس در حال اجرای اب بندی دیوار سیمانی ساختمان میباشد.

 

ایمنی راپل

راپل یک روش بسیار امن برای انجام نیازهای شماست. راپل کار به دو نقطه بسیار قوی متصل است که یکدیگر را پشتیبانی میکنند. راپل کار نمای ساختمان دارای دو طناب میباشد که میتواند برای فرود و صعود از ان کمک بگیرد و همچنین برای حفظ ایمنی راپل کار استفاده از دو طناب الزامی میباشد. طناب اول به خود فرد وصل میشود و طناب دوم برای نگه داشتن فرد در مواقع سقوط استفاده میشود. افرادی که راپل کار هستند برای پروژه های بلند مدت از یک صندلی یا همان پدیوم جهت رفاه خود زیر نشیمنگاه هارنس استفاده میکنند.

 

اجرای نقاشی نما با راپل کار
نقاشی نما به دلیل اینکه ظرافت دارد باید با راپل انجام شود تا بعد از رنگ امیزی دیوار مجدد کقیف نشود.

 

با راپل چه کارهایی میتوان انجام داد؟

با راپل میتوانید تمام خدماتی که مد نظر شماست را روی ارتفاعات انجام بدهید. راپل هزینه کمی دارد و همچنین به سرعت میتوانید خدمات  را اجرا کنید. راپل کار میتواند به تمام ارتفاعاتی که شما مد نظر دارید دسترسی سریع داشته باشد. متخصصین راپل اجرای کلیه خدمات نمای ساختمان را اموزش دیده اند و میتوانند روی طناب انها را اجرا کنند.

راپل یک شغل بسیار مناسب برای صنعت ساختمان و کشتی سازی و دکل های نفتی و برج ها میباشد. در گذشته برای کار کردن روی ارتفاعات از داربست استفاده میشد و در بعضی اوقات اصلا استفاده از داربست مقدور نبود اما با اختراع شغل راپل دیگر نیازی به روش های منسوخ دیگری ندارید و به راحتی در چند ساعت با راپل کار نمای ساختمان خود را انجام دهید.

 

راپل کار
راپل کارهای نمای ساختمان در حال انجام کار در تهران

 

راپل کار کیست؟

راپل کار فردی است که به وسیله ابزارهای پیشرفته صنعتی روی ارتفاعات جهت اجرای خدمات نمای ساختمان اویزان میشود. راپل کارها اموزش دیده هستند و تمامی خدمات روی ساختمان را حداقل یک بار انجام داده اند. راپل کار برای انجام کارهای نما باید اموزش کافی را دیده باشد و مجهز به مدرک ایراتا باشد تا اصول ایمنی روی ارتفاعات را بداند. راپل کاری یک شغل سیار برای نمای ساختمان میباشد و افراد همیشه اماده هستند تا در مواقع ضروری سریعا مشکل شما مردم خوب را حل کنند. راپل در کل کشور گسترش پیدا کرده است و امروزه تمام شهرستان و استان های کشور و حای روستاهای ایران هم از این روش برای کارهای ساختمانی استفاده میکنند.

پیچ و رولپلاک نما با راپل
پیچ و رولپلاک نما با راپل

 

مزایای استفاده از راپل به شرح زیر می باشد:

⦁ ایمنی بسیار بالا
⦁ صرفه جویی در وقت و کاهش هزینه ها در حین انجام کار
⦁ اشغال بسیار کم فضا های اطراف نمای ساختمان
⦁ عدم ایجاد ترافیک و مزاحمت برای سایرین و همسایه ها
⦁ دسترسی راحت به مکان های دشوار
⦁ جمع آوری سریع سیستم در پایان هر شیفت
⦁ حذف شدن مشکلات ناشی از داربست، استفاده از جرثقیل و غیره
⦁ نصب و اجرای سریع سیستم های کاری
⦁ عدم آسیب رسانی به نمای ساختمان
⦁ برجا نماندن وسایل و ادوات در محل انجام کار
⦁ شست و شوی نمای ساختمان و نظافت آن بدون خسارت به نما
نماشویی، نورپردازی نما و پیچ و رولپلاک سنگ نما توسط راپل

راپل کاری در تهران
راپل در تهران منظقه جنت اباد

قیمت راپل متناسب با خدمات

قیمت راپل متناسب با پروژه ای که میخواهید کار کنید گفته میشود. هرپروژه ای هزینه متختص به خودش را دارد و رقمی برای کل راپل تعیین نخواهد شد.

اکثر عزیزانی که وارد این صفحه میشوند میخواهند به وسیله راپل خدمات نمای ساختمان خود را به وسیله راپل نمای ساختمان انچام بدهند.

جهان فرود هم به همین دلیل قیمت خدمات خود را در این صفحه بازگو کرده است.

قیمت نماشویی با راپل

با راپل میتوانید تمامی نماها را نماشویی کنید و هزینه ان با راپل بستگی به متراژ و اندازه ان دارد.

هزینه نماشویی با راپل به صورت متری از 20 تا 80 هزارتومان میباشد که بستگی به سطح مورد نظر دارد  به صورت کنترات 4تا 8 میلیون برای نماهای زیر 100 متر قیمت داده میشود.

راپل و قیمت راپل
اجرای راپل در منطقه تهران پاکدشت

 

قیمت پیچ و رولپلاک نما با راپل

جذاب ترین خدماتی که میتوان به همراه راپل اجرا کرد پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان میباشد که نیاز اصلی مردم یک جامعه صنعتی میباشد.

برای پیچ و رولپلاک نما با راپل به صورت متری 25 تا 45 قیمت داده میشود و به صورت کنترات نماهای زیر صد متر از 4 تا 8 میلیون میباشد.

راپل کار برای پیچ و رولپلاک سنگ نما
راپل کار برای پیچ و رولپلاک سنگ نما

 

قیمت نصب توری با راپل

هزینه نصب توری با راپل کار به صورت کنتراتی میباشد که راپل کار ابتدا متراژ توری را در می اورد و بر حسب ان قیمت را مالک ساختمان میگوید.

هزینه نصب توری 99 درصد پاسیو ها از 5 تا 12 میلیون میباشد.

 

راپل و بستن پاسیو با توری
راپل برای نصب توری پاسیو در کرج باغستان

قیمت اب بندی و عایق کاری نما با راپل

برای عایق کاری و اب بندی نما بهتر است از روش راپل استفاده کنید تا قبل از بارندگی جلوی نم و رطوبت را بگیرید.

راپل کارهای ساختمان متخصصین ترمیم و تعمیر ساختمان هستند و با مواد و مصالح اشنایت زیادی دارند.

قیمت راپل کاری برای عایق نما از متری 60 تا 90 هزارتومان میباشد که باز هم بستگی به نوع خدمات دارد.

 

راپل نمای ساختمان
راپل نمای ساختمان با طناب

 

قیمت ایزوگام دیوار با راپل

هزینه ایزوگام دیوار از طریق راپل به صورت متری از 120 تا 180 هزارتومان قیمت گذاری شده است که میتوان گفت جزو سخت ترین خدمات ما به حساب می اید.

قیمت بستن درز انقطاع با راپل

بستن درز انقطاع با راپل به صورت کنترات برای هرکدام بین 3میلیون تا 5500 قیمت گذاری میشود. برای بستن درز انقطاع حتما از راپل استفاده شود چون به راحتی قابل انجام است.

 

قیمت راپل جهت سیمانکاری دیوار

برای سیمانکاری میتوان از راپل استفاده کرد. سیمانکاری با راپل دشوار است و راپل کارهای کمی اجرای سیمانکاری را قبول میکنند.

سیمانکاری کردن با راپل به صورت متری از 100 تا 180 هزارتومان میباشد که بستگی به متراژ و موقعیت پشت بام  همسایه دارد.

 

راپل با طناب و هزینه راپل
راپل در کرج در منطقه گوهردشت

 

قیمت نقاشی نما با راپل

نقاشی نمای ساختمان به وسیله راپل در تمامی دنیا رواج دارد. اکثر نماهای کشورهای خارجی سیمانی هستند و نیاز به رنگ امیزی پیدا میکنند که 90 درصد به وسیله راپل اجرا میشوند.

قیمت نقاشی نما به وسیله راپل از متری 80 تا 220 هزارتومان قیمت گذاری میشود و برای نماهای زیر صد متر از 12 تا 35 میلیون هزینه خواهد داشت.

 

قیمت تمیزکاری و نظافت شیشه

بی دردسر ترین خدمات راپل شیشه پاک کنی است که همانطور در تصویر میبینید دو نفر به راحتی و بدون هیچ زحمت زیادی در حال نظافت شیشه ها هستند. از طریق راپل برج های بسیار بزرگ مانند خلیفه و برج میلاد تمیزکاری میشوند و هرساله دستمزد های نجومی زیادی به راپل کارهای نمای ساختمان پرداخت میگردد. قیمت نطافت شیشه به صورت متری از 20 تا 35 هزارتومان میباشد.

 

راپل کار در تهران و کرج
راپل کار – تهران کرج

 

درامد راپل کار

درامد یک راپل کار به صورت استخدامی در شرکت از 10 تا 25 میلیون میباشد که بستگی به مهارت و تجربه راپلکار دارد.

درامد راپل برای افرادی که خودشان کننده کار هستند و شرکت کار در ارتفاع دارند و همچنین دارای ابزار و سرمایه کار هستند به صورت تقریبی از 20 تا 2میلیارد تومن در ماه میباشد.

راپل کارها شغل بسیار سختی دارند و همیشه در حال بازی کردن با جان خود میباشند به همین دلیل است که حقوق و درامد بالایی دارند.

در کشورهای خارجی و پیشرفته راپل کارها در هر یک ساعت حقوقی حدودا بین 100 تا 400 دلار دریافت میکنند اما در ایران ارزش انچنانی به این شغل بسیار عالی داده نمیشود.

راپل و اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما
راپل و اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما

 

لوازم راپل نمای ساختمان به کجا بسته میشود؟

راپل نمای ساختمان بسیار ساده میباشد و افرادی که با یک بار دیدن و با اموزش کم هم میتوانند این کار را انجام بدهند. بستن طناب روی پشت بام از اصلی ترین موارد در اجرای راپل روی ساختمان است. طناب به ستون های بتنی و سنگی و اهنی بسته میشود. برای راپل نمای ساختمان باید از دو طناب استفاده کرد تا ضریب ایمنی افراد روی ارتفاع بالا باشد.

 

از دیگر کاربرد های استفاده از طناب در روش صنعتی عبارت هستند از:

نقاشی نمای ساختمان
آب بندی نمای ساختمان
نورپردازی نمای ساختمان
بستن درز انقطاع نمای ساختمان
نماشویی ساختمان با روش های مختلف
سیمان کاری نما
ایزوگام کاری نما
نصب توری مرغی
مقاوم سازی نمای ساختمان
پیچ رولپلاک نما

 

قوانین راپل کاری

قوانین راپل کاری جهت جلوگیری از سقوط افراد از ارتفاع تایید شده است و تمام راپل کارها باید از این قانون پیروی کنند تا از اسیب های غیر منتظره جلوگیری شود.

قوانین راپل و راپل کاری را شرکتی بنام ایراتا که تحت نظارت سازمان جهانی میباشد کنترل میکند و افرادی که برای گرفتن مدرک اقدام میکنند باید زیر نظر ایراتا اموزش ببینند.

الف: ابزارهایی که از سقوط فرد جلوگیری میکند که مجموعه ای از انها مانند لنیارد و گیری گیری و شانت و sap را شمال میشود که در طول دوره انها را اموزش خواهید دید.
ب: ابزارهای حمایتی هستند مانند طناب و هارنس و ایدی که از سقوط ناگهانی جلوگیری میکنند و میتوانند جان راپل کار نمای ساختمان را نجات بدهد.
ج: راپل کارها تحت پشتیبان دو طناب عمل میکنند که یکی اصلی میباشد و دیگری برای حماست از ان استفاده میشود.

اقدامات کارفرما

کارفرما مکلف است که برای راپل کار محیط امنی را فراهم کند تا هنگام کار خری انرا تهدید نکند. مثلا هنگام پیچ کردن سنگ نما باید ماشین و عابرین را از زیر کار تخلیه کند.

کار فرما و پیمانکار باید راپل کار را قبل از شروع به اجرای خدمات بیمه کند تا اگر یک درصدبه راپل کار خسارت وارد شد درگیر ان نشود.

پیمانکار موظف است برای راپل کار های خود ابزارهای ایمن و بروز و جدید تامین کند.

ابزارهای راپل کاری پس از هربار استفاده شدن باید بررسی شوند و نقاط تخریب شده و صدمه دیده را تعمیر یا تعویض کنند.

پرسنل موظف است که روی ابزارهای خراب و صدمه دیده بچسب خطر را بزند تا راپل کار روی انها کار نکنند.

اجرای تعویض نمای ساختمان یا تعویض رنگ نما توسط راپل کار اگر اجرا میشود حتما تایید شهر داری را داشته باشند.

راپل کاری باید با مجوز انجام شود و کلیه نیرو ها باید دارای مهارت و مدرک ایراتا باشند.

کارفرما باید از ورود افراد و همسایه ها به کارگاه که روی پشت بام قرارداد جلوگیری کند تا اسیبی به راپل کار وارد نشود.

کارفرما باید جلوی وسایل نقلیه هنگام پارک در زیر ساختمان را بگیرد.

هنگام کار از روی ارتفاع نباشد وسایل سنگین و شی خاصی از ارتفاع به زمین پرت شود.

راپل کار نباید نزدیک به کابل برق شود چون ممکن است برق به بدن متصل شود و موجب مرگ افراد گردد.

لبه پشت بام باید از پتو یا پارچه نرم استفاده شود تا طناب دچار سایش و قطعی نشود.

کارفرما باید ابتدای کار قرار داد راپل کاری را امضا کند و در انتهای کار پس از تحویل گرفتن کار خود هزینه های ان را تسویه کند.

هزینه های راپل بسیار بالا هستند و کارفرما حتما باید در انتهای کار هزینه ها را پرداخت کند.

 

راپل کار نمای ساختمان
راپل کار در حال اجرای پیچ نمای ساختمان

 

ویدیو نماشویی با راپل

 

ویدیو نصب ایزوگام با راپل:

 

ویدیو پیچ و رولپلاک سنگ نمابا راپل :

 

فیلم عایق کاری یا اب بندی نما :

 

فیلم نقاشی نما با راپل:

 

راپل کاری جهت پیچ و رولپلاک نما

 

 

راپل و خدمات پیچ نما
راپل و خدمات پیچ نما

 

راپل برج

راپل برای برج ها و ساختمان های بلند که امکان داربست بستن ندارند بسیار مناسب است. مثلا اگر شیشه ای شکسته باشد و یا سیمانی ترک خورده باشد دیگر داربست به کار نمی ایند و باید با راپل این تعمیرات را انجام داد. برج خلیفه جزو برج های نامی دنیاست که هرساله از طریق راپل نظافت میشود. نورپردازی بسیار زیبای ان هم از طریق راپل انجام میشود و هر روز و هفته میبینید که عکس هایی از افراد مشهور و نمادهای معروف دنیا روی ان نمایش داده میشود.

 

راپل کاری
راپل کاری در کرج

 

 

راپل نمای ساختمان
راپل در تهران

 

 

اموزش راپل:

علاقه مندان به این رشته ورزشی میتوانند با شماره درج شده در تماس باما مراجعه کنند و قیمت اموزش راپل را ازما بگیرند.

راپل افراد نترس و سالم را میخواهد. افرادی که وزن کمی دارند و میتوانند در کمترین زمان از محیطی به محیط دیگری نقل مکان بکنند.

راپل وزن صفر تا 150 کیلو را قبول میکند و بیشتر از این مقدار اصلا کارایی روی طناب نخواهد داشت.

افرادی که از نظر جسمی سالم و سلامت هستند اول گواهی سلامت باید از دکتر متخصص برای ما بیاورند تا روند اموزش را تکمیل کنیم.

 

راپل
راپل چیست و چرا انجام خواهد شد؟

 

هزینه دوره اموزش راپل:

هزینه دوره اموزش راپل برای افرادی که مبتدی هستند از ده میلیون شروع میشود.

خرید لوازم بعد از دوره به پای خود فرد میباشد.

هزینه ایاب و ذهاب جهات اموزش دوره راپل بر عهده خود فرد میباشد.

ناهار و صبحانه هم در هنگام اموزش بر عهده کسی است که اموزش کار را به نیروها میدهد.

ابزار راپل:

امنیت و استاندارد بودن ابزار راپل بسیار مهم است.

به صورتی که حتما فرد راپلکار باید ابزار خارجی استفاده کند.

ان هم از جنس های اروپایی که استاندارد و تست شده هستند.

 

هارنس:

یکی از اجزای اصلی برای رفتن روی ارتفاع هارنس است.

هارنس مانند یک صندلی عمل مبکند و فرد به راحتی و بدون فشار امدن به بدن در ان مینشیند.

هارنس فرانسوی از بهترین نوع هارنس در دنیا میباشد که برند ان پتزل است.

طناب:

طناب راپل رشته ای از الیاف پلی استر میباشد که درون یک پوسته مقاوم فشرده شده است.

طناب ها شماره بندی هستند و از دو میل تا 16 میل میباشند.

برای اجرای خدمات راپل روی نما از طناب های 10.5 تا 11 استفاده میشود.

این طناب ها هرکدام وزنی بین 3 تن تا 5 تن را برای اجرای راپل تحمل میکنند.

طناب های با برند خارجی بعال و پتزل پر فروش ترین طناب ها در دنیا هستند.

کارابین:

اتصال محکم نام دیگر کارابین است که برای اجرای خدمات راپل از ان استفاده میشود.

کاراین ها بسیار مقاوم میباشند و یک کامیون چند تن را به راحتی از زمین بلند میکنند.

کارابین برای اتصال طناب و ابزار فرود بسیار موثر است و نقش بسزایی در نگه داشتن افراد روی ارتفاع را دارد.

ابزار فرود:

ابزار فرود که به ان ایدی و ریگ هم گفته میشود که راپل کار را بالا پایین میکند.

این ابزار با فولاد سخت درست شده اند و میتوانید چندین سال از ان استفاده کنید.

طناب درون ابزار فرود قرار میگیرد و توسط اهرم قفل میشود.

با کشیدن دستی به سمت پایین طناب شل و روان میشود و فرد به سمت پایین هدایت میگردد.

بهترین جنس و نوع ابزار فرود پتزل میباشد و همتای ان در دنیا وجود ندارد.

 

ابزارهای مورد استفاده روی راپل

ابزارهای مانند دریل و پیچ سفت کن و سیم برق برای اجرای کارهای روی راپل بسیار مهم میباشند و همیشه باید همراه راپل کار باشد. همچنین ابزارهای غیر برقی مانند پیچ گوشتی و اچار و انواع انبر ها باید در کیف راپل کار موجود باشد.

برای ایمنی بیشتر میبایست هرچند وقت یکبار ابزارها را تعویض کرد تا هم در ارامش کار اجرا کنید و همیشه از حوادث در امان بمانید.

 

راپل نظامی چیست؟

راپل نظامی جهت انجام عملیات های امداد و نجات انجام میشود. همچنین پلیسهای بسیار خبره از راپل برای عملیات های جنایی در ساختمان ها استفاده میکنند تا افراد را دستگیر کنند. همچنین در گذشته راپل کارهای خبره سپاه پاسداران برای جلوگیری از فساد در کشور از راپل استفاده میکردند. راپل به صورت نظامی بسیار متفاوت با راپل صنعتی میباشد. ابزارهای مورد استفاده در این دو باهم متفاوت هستند.

به صورت کلی ابزارهای صنعتی پیچیده تر و گرانتر از ابزارهای راپل نظامی یا سپاه میباشد.

اموزش راپل با مدرک

اموزش تخصصی راپل به صورت حضوری توسط مربی روی ساختمان اجرا میشود. این اموزش فقط جهت کار روی ارتفاعات بلند و ساختمان ها میباشد و هیچ اموزش برای کوه و دره داده نخواهد شد. پس از اموزش مدرک تقدیم شما دوستان میشود که اگر یک زمان داخل شرکت و یا در کشور خارجی بخواهید استخدام شوید مدارک نزد شما باشد. اموزش راپل با مدرک به صورت تخصصی داده میشود و هرگونه نکات ریز و درشت به شما هنرجوهای عزیز گفته میشود.

 

راپل بازی

در مراکز تفریحی از راپل جهت ورزش و تفریح استفاده میشود. یکی از تفریحات بسیار مفرحی که طرفدار بسیار زیادی نیز دارد جامپی جامپ میباشد. جامپی جامپ به این صورت است که یک فرد با مهارت بسیار بالا ابزارهایی را در ارتفاعات تجهیز میکند و افراد با بستن خود به کشهای بسیار بلند و قوی خود را از ارتفاع به پایین پرت میکنند تا حس هیجان زیاد را تجربه کنند.

 

راپل برای خدمات ساختمان
راپل نمای ساختمان برای خدمات نما

 

معنی راپل

معنی راپل در ایران به معنی ارتفاع نوردی میباشد. راپل در اصل مخصوص نظامیان و ورزشکارانی میباشد که با ابزارهای اسپورت برای تفریح و اجرای عملیات های امداد و نجات از ان استفاده میکنند.