تعویض چراغ نمای ساختمان با طناب
زمان مطالعه: 13 دقیقه
Rate this post

تعویض و عوض کردن چراغ و پروژکتور روی نما

لامپ و پروژکتور نما پس از نصب بر اثر باران و برف و باد دچار خرابی و سوختگی میشود که باید ان را تعویض کرد. برای تعویض در ابتدا داربست بسته میشد و هزینه زیادی خرج اینکارا میشد. امروزه برای رفع مشکل برق نما دیگ نیازی به داربست نیست و به صورت راپل به راحتی میتوان چراغ و پروژکتور نمای ساختمان را تعویض و تعمیر کرد. شرکت جهان فرود متخصص در برقکاری نمای ساختمان و تعوض انواع والواشرهای صنعتی میباشد.

 

ویدیو پس از انجام کار تعویض و نصب ریسه و برقکاری نمای ساختمان

 

 

 

قیمت تعویض لامپ و پروژکتور نما بدون داربست

قیمت انجام خدمات تعویض و نصب پروژکتور و لامپ نما به صورت دانه ای انجام میشود و قیمت عوض کردن هرعدد 200 هزارتومان میباشد که این رقم از 15 عدد به بالا محاسبه میشوند و تعداد اگر زیر 15 عدد باشد به صورت کنترت قیمت داده میشود. برای انجام این کار تلفن را بردارید و با ما تماس بگیرید و ما به شما مشاوره رایگان میدهیم.

 

قیمت تعویض ریسه و شیلنگی نمای ساختمان(نورمخفی)

تعویض نورمخفی و ریسه نمای ساختمان به صورت کنترات یا چکی گفته میشود.برای این نوع کارها حتما تماس بگیرید تا قیمت نورپردازی نما به شما گفته شود. ریسه و شیلنگ و یا فلاشینگ به دلیل عرضی خوردن روی نما به صورت چکی محاسبه میشود. برای نصب فلاشینگ از چسب های قوی استفاده میشود.

 

نصب ریسه و برقکاری نمای ساختمان
نصب ریسه و برقکاری نمای ساختمان با طناب در تهران و کرج

 

زیبایی نمای ساختمان پس از روشن کردن چراغ و پروژکتور

شما میتوانید با تعویض پروژکتورهای خراب و قدیمی به نمای خود جلوه و زیبایی را هدیه بدهید. حتما از لامپ های قوی و پر نور استفاده کنید تا پرتاب نور قوی داشته باشند و همچنین از جنس مناسب استفاده کنید تا بعد از مدتی خراب نشود. تعویض چراغ و لامپ نما موجب میشود تا ساختمان شما نمای چشمگیری داشته باشد و نظر عابران و بینندگان را جلب کند‌. استفاده از پروژکتور نما در ساختمان های بسیار بزرگ و مجلل ،برج های اداری، تجاری و مسکونی نقش بسزایی را در زیبایی آنها ایفا می کند. در این مقاله به بررسی نکاتی پیرامون بهترین روش های نورپردازی نما پرداخته ایم.

 

چگونه پروژکتور نمای ساختمان تعویض میشود؟

 

 

 

 

 

نورپردازی نمای ساختمان
تعویض چراغ و لامپ نما

نصب توری حیاط خلوت

 

بهترین راهکارهای نورپردازی نما و تعویض لامپ و چراغ نما با طناب

 

در سال های اخیر نورپردازی نما و تعویض پروژکتور روز به روز در حال افزایش بوده است و نه فقط در ایران بلکه در همه کشورهای جهان طرفداران و علاقه مندان بسیار زیادی را به خود جذب کرده است.

چرا که مردم، همه دوست دارند نمای شهرشان با ساختمان ها و برج های بلند نورپردازی شده، در نهایت زیبایی و روشنی باشد.

اما از آنجایی که دنیای معماری و تکنولوژی مدام دستخوش تغییراتی جدیدتر و مدرن تر می شود، راهکارها و شیوه های نورپردازی نما با چالش های جدیدی مواجه شده است.

یکی از اصلی ترین بحث ها در زمینه نورپردازی نما، موضوع مصرف انرژی است، طبیعی است که همه سیستم های نورپردازی  نما هزینه انرژی برق مصرفی ساختمان را افزایش می دهند.

از این رو لازم است که صحیح ترین و مقرون به صرفه ترین راه را برای نورپردازی نما ساختمان خود انتخاب کنیم.

نکته مهم دیگری که وجود دارد چگونگی استفاده صحیح و به صرفه و هدایت درست و اصولی نور جهت روشنایی ساختمان است.

زیرا در صورتی که نورپردازی نما به شکل نادرست و غیر اصولی انجام شود، نتیجه ی معکوس داشته و ساختمان را ناخوشایند و نازیبا جلوه می دهد.

از جمله بهترین راهکارهای نورپردازی نما جهت کاهش مصرف انرژی برق، نورپردازی بخشی از نما ساختمان به جای پر کردن تمام قسمت های نما با چراغ است.

با نورپردازی کل نما شاید نمای ساختمانتان در بین ساختمان های دیگر درخشش زیادی داشته باشد اما در قبال آن باید هزینه بسیار زیادی پرداخت کنید.

اما اگر فقط قسمت های مشخصی از نما نورپردازی شود باز هم می تواند جلوه خاصی داشته باشد اما اینبار بدون صرف هزینه های گزاف مصرف برق. از طرفی هزینه تعمیر و نگهداری لامپ ها نیز کمتر خواهد شد.

همچنین تعبیه کلیدی جهت روشن و خاموش کردن همه یا تعدادی از لامپ های نما امری لازم و ضروری به نظر می رسد.

انتخاب چگونگی نورپردازی نما ساختمان متناسب با معماری نما انجام می شود. اگر ساختمانتان، پنجره های معمولی دارد یکی از راه های به صرفه شدن هزینه ها، به کارگیری نوارهای ال ای دی مخفی می باشد که در قسمت بالا و پایین پنجره ها نصب و تعبیه می شود.

این روش به خصوص برای ساختمان هایی که یک نمای کاملا معمولی و غیرجذاب دارند و یا ساختمان هایی که جواز استفاده از نورپردازی نما ندارند بسیار پرکاربرد و موثر است.

شهرداری منعی ور رابطه با این نوع نورپردازی ندارد، چرا که ظاهر نمای ساختمان کلا تاریک است و تنها الگوی مشخصی از اشکال و خطوط روشن ایجاد می شود.

 

نورپردازی
تعویض لامپ نما

روش های نورپردازی نما با راپل

 

رنگ امیزی نمای سیمانی

چگونگی تعویض لامپ نمای ساختمان

در این بخش از مقاله قصد داریم به بررسی نکاتی چند در مورد تعویض لامپ نمای ساختمان بپردازیم. گاه پیش می آید که لامپ ‌های به کار رفته در نورپردازی نما پس از گذشت مدت زمان اندکی سوخته و نیازمند تعویض می گردند.

گفتیم که در مبحث نورپردازی نما مقوله مصرف انرژی و همچنین هزینه برق در نماها بسیار حائز اهمیت میباشد.

پس بهترین و مناسبترین کار جهت صرفه جویی انرژی در نورپردازی نما استفاده از لامپ‌هایی است که راندمان و نوردهی بالایی داشته باشند، در واقع لامپ‌ها را در جاهای مناسبی تعبیه کنیم.

 

چگونگی تعویض لامپ نمای ساختمان

اگر نورپردازی نما ساختمان با تعداد زیادی لامپ‌ اجرا شود اما این لامپ ها در جاهای درست و مناسبی نصب نشوند، با اینکه موجب میشود که ساختمان شما در بین دیگر ساختمان‌ها درخشش بیشتری داشته باشد اما بی شک مورد پسند بیننده واقع نخواهد شد.

با اندکی دقت و توجه می توان با کمترین تعداد لامپ یک نورپردازی نمای خاص و زیبا برای ساختمان مهیا کرد و درخشش و جلب توجه نما را بیش از پیش نمود.

شایان ذکر است که نصب لامپ ها‌ در نمای ساختمان تا حدود زیادی به نوع معماری ساختمان موردنظر بستگی دارد.

نکته اصلی در نورپردازی نما و تعویض لامپ نمای ساختمان عمل تعویض و جایگزینی مناسب لامپ های نما می باشد که عموما این کار را با استفاده از نورپردازی نما با طناب و اصطلاحا به صورت راپل انجام میدهند.

گفتیم در آن دسته از نماهایی که نیازی به شدت نورپردازی و تابش زیاد نور لامپ ها نیست، میتوان از نوعی نوار ال ای دی در اطراف و دور پنجره ها استفاده کرد که این نوار شدت نور را در نما پخش کرده و از تابش مستقیم نور ممانعت می کند.

 

اجرای نورپردازی نما با استفاده از چراغ‌های ال ای دی

روش اجرای نورپردازی نما با چراغ‌های ال ای دی یا وال ‌واشر به این ترتیب است که چراغ‌ های به کار رفته در نما قابل مشاهده و رویت هستند و به شکل باریکه هایی از نور از بالا و پایین چراغ ال ای دی تابیده میشوند‌.

تنوع رنگ چراغهای ال ای دی بسیار زیاد است.

همچنین این نوع نورپردازی عمدتا درپنجرها، ستون ها و بالکن‌ها اجرا میشود.

گفته می شود مهمترین و اساسی ترین عامل در نورپردازی نمای ساختمان این است که با اجرای آن میتوان نقاط ضعف و کاستی های بنا را کاهش و ویژگی های مثبت آن را برجسته تر کرد.

 

اجرای نورپردازی نما با استفاده از چراغ‌های ال ای دی
نورپردازی نما با پرژکتور

این نوع نورپردازی که اخیرا نیز علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده است، بر روی پایه‌هایی در محیط اطراف نما و ساختمان اجرا میشود تا عموما بناهای سنگی و بتنی و فضای آنها روشنایی بخشد.

جالب است بدانید که شدت تابش نور در این روش بسیار بالاست.

 

نکاتی در رابطه با نورپردازی نما بدون داربست

از جمله نکات بسیار مهم در نورپردازی نما بدون داربست استفاده از برندهای معروف و معتبر جهت کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان نورپردازی می باشد.

تعبیه مناسب و کارآمد لامپ‌ها بر روی نما،عایق کاری و آب بندی مقاوم و مستحکم، وجود یک سوئیچ جهت روشن و خاموش کردن لامپ ها به صورت تکی و یا کل چراغ های نورپردازی نما در هر زمان دلخواه جهت کاهش مصرف انرژی از دیگر نکات حائز اهمیت در نورپردازی نما بدون داربست می باشند.

هنر نورپردازی نما

نورپردازی نما با طناب

نورپردازی نما در اصل همان روشنایی چشم نوازی است که از لامپ ال ای دی و ریسه تشکیل می یابد. ریسه به شکل شیلنگی پلاستیکی است که دارای رنگ شیشه ای بوده و در اصطلاح نور مخفی عنوان می شود.

نورپردازی نما با طناب به گونه ای انجام می شود که در واقع تمامی لامپ ها و ریسه ها به یکدیگر از راه سیم اتصال می یابند.

امروزه نورپردازی نما با طناب بر سر زبان ها جاری بوده و بسیار رونق یافته است. این سیستم از راه راپل یا طناب در ساختمان و بناهای مرتفع به کار گرفته می شود.

مصرف انرژی از ارزش و اهمیت بالایی در حوزه نورپردازی نما با طناب برخوردار است.

در این زمینه بایستی بگوییم که طبیعتا همه سیستم های نورپردازی خود به خود موجب افزایش هزینه انرژی برق مصرفی خواهند شد.

لذا باید دقت کنیم و درست ترین و به مقرون به صرفه ترین روش و راهکار را اتخاذ نماییم.

گفتیم که مناسبترین راهکار، نورپردازی یک قسمت از نما به جای کل آن است.

فقط دقت داشته باشید که علاوه بر مزایای خاص و منحصر به فرد نورپردازی نما با طناب در ساختمان ها باید مراقب برآورد هزینه های بسیار زیاد آن نیز باشید.

پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان

پس با نورپردازی تنها قسمتی از ساختمان

هم می توان چشم عابران و بینندگان را جذب کرد و هم اینکه هزینه کمتری پرداخت. گفتیم که از سایر راهکارهای بهینه سازی مصرف برق، استفاده از کلید روشن و خاموش جهت خاموش کردن چراغ های نما در مواقعی است که کسی متوجه ساختمان نیست و می توان با خاموش کردن همه یا برخی از چراغ ها میزان مصرف انرژی و در پی آن هزینه پرداختی را تا حدود زیادی کاهش داد.

نکته بسیار مهم دیگری که در رابطه با نورپردازی نما با طناب در ساختمان ها بایستی در نظر گرفته شود، نحوه استفاده اصولی و صحیح از ادوات نورپردازی نما و هدایت مناسب نور جهت روشنایی ساختمان است.

دلیل این امر نیز پر واضح است که نحوه روشنایی نورها در نما بسیار مهم است و بایستی برای جذب کردن مردم به نمای ساختمان و درخشش و زیبایی آن، نورهای ساطع شده از آن را درست و به گونه ای زیبا و هنرمندانه با انتخاب رنگ هایی جذاب و روشن به کار گرفت.

پیچ و رولپلاک نما در تهران   –   پیچ و رولپلاک نما در کرج

تعویض چراغ و لامپ نما گزینه های روشنایی موجود جهت نورپردازی نما

با این که گزینه های روشنایی بسیار فراوانی جهت نورپردازی نما ساختمان ها وجود دارد اما در این مقالا به صورت اجمالی به ذکر ۶ مورد از این گزینه ها بسنده می کنیم.
پروژکتور ال ای دی
پروژکتور وال واشر LED
چراغ دیواری
چراغ حیاطی
ریسه ال ای دی
نئون فلکسی ۲۲۰ ولت نما
که در این میان به دلیل گستردگی و حجم زیاد مطالب فقط به ذکر نکاتی در مورد پروژکتور ال ای دی می پردازیم.
از پروژکتور ال ای دی امروزه در بسیاری از پروژه های گسترده ی نورپردازی نما و روشنایی استفاده می شود که عمده دلیل آن را می توان در مصرف پایین انرژی و کیفیت و مرغوبیت

power LED های به کار رفته در ساختار این پروژکتور دانست.

نکته ی قابل توجه دیگر اینکه این نوع پروژکتور به دلیل دارا بودن خاصیت ضد آب با درجه حفاظت IP65 می تواند در برابر باران های شدید و طولانی مدت مقاومت و استحکام بالایی از خود نشان دهد.

در عصر جدید به دلیل گسترش تکنولوژی، افزایش جمعیت و استفاده ی زیاد از انرژی الکتریکی، لزوم صرفه جویی و استفاده ی درست از آن دارای ارزش و اهمیت ویژه ای است و همگی موظف به حفظ این موهبت بزرگ هستیم.

احتمالا تاکنون اعداد مربوط به معادلات مصرف انرژی را بر روی جعبه های لامپ ال ای دی دیده اید، این معادلات نشان می دهند که مصرف برق لامپ ال ای دی چیزی حدود یک ششم مصرف انرژی الکتریکی در لامپ رشته ای است.

دقت داشته باشید که ال ای دی به کار رفته در لامپ ال ای دی از نوع SMD است، حال آنکه در ساخت پروژکتور ال ای دی ، از مدلی بسیار بهتر و مرغوبتر به نام POWER LED استفاده می شود که نور خروجی و روشنایی بسیار عالی و قدرتمندی دارد.

امروزه اکثر مدیران سازمان ها پروژکتور ال ای دی را جایگزین بسیار مناسبی برای پروژکتور متال هالید و پروژکتور سدیم می دانند چون اعتقاد دارند که هزینه ی پرداختی جهت خرید پروژکتور ال ای دی پس از گذشت یک الی دو سال در مبلغ پرداختی قبض برق سازمان جبران می گردد و بدون شک کسی که در این معامله سود می کند خریدار پروژکتور ال ای دی می باشد.

همچنین پروژکتور متال هالید و پروژکتور سدیم، راندمان قابل توجهی ندارند و مقدار زیادی از برق مصرفی آنها به گرما تبدیل می شود؛ این در حالی است که پروژکتور ال ای دی حداکثر راندمان را از خود ارائه می دهد و می توان گفت تقریبا ۹۰ درصد انرژی مصرفی خود را به روشنایی تبدیل می کند و گرمای تولیدی بسیار کمتری دارد.

پروژکتور ال ای دی هزینه نورپردازی نما را نسبت به نوع متال هالید و بخار سدیم غالب بر ۴ تا ۶ برابر کاهش می دهد. از این رو بسیار مورد استقبال خریداران قرار گرفته است.

قیمت راپل

مزایای خرید پروژکتور ال ای دی

جایگزین سازی پروژکتورهای ال ای دی با انواع پروژکتور گازی قدیمی و پروژکتور متال هالید و سدیم می تواند بسیار به نفع خریدار باشد.

چرا که درصد صرفه جویی در مصرف انرژی پروژکتور ال ای دی در مقایسه با هزینه خرید آن بسیار قابل توجه بوده و گفتیم که بدون شک پس از یکسال در مبلغ پرداختی قبوض برق آن جبران خواهد شد.

همین مسئله سبب تشویق و تحریک مسئولین و مدیران سازمان ها به استفاده از پروژکتور ال ای دی در امور مربوط به نورپردازی خود شده است.

 

تعویض چراغ و لامپ نما با طناب بدون داربست

از سایر مزیت های پروژکتور ال ای دی درصد بازدهی زیاد و شدت نور خروجی بالای آن است.

حجم بالایی از انرژی الکتریکی مصرفی در پروژکتور متال هالید و پروژکتور سدیم به گرما و حرارت تبدیل می شود و از این رو راندمان یا بازدهی الکتریکی این دو نوع پروژکتور بسیار پایین است.

این در حالی است که نورافکن ال ای دی حجم زیادی از برق مصرفی خود را به نور و روشنایی تبدیل می کند و گرمای تولیدی آن بسیار کمتر است. همانگونه که قبلا اشاره کردیم میزان برق مصرفی پروژکتور ال ای دی، یک چهارم تا یک ششم برابر پروژکتور متال هالید و پروژکتور سدیم می باشد و البته با نور خروجی بهتر و مطلوب تر.

پروژکتور ال ای دی با تکیه بر متد روز دنیا و تکنولوژی های گوناگون ساخته می شود.

مهندسان و سازندگان پروژکتور ال ای دی فناوری های به روز و جدیدی را در ساخت آن به کار می گیرند.

محاسبات دقیق و کامل دفع گرما، طراحی اصولی مدار کنترل، استفاده از پاور ال ای دی های مرغوب، خاصیت ضد آب و… همه و همه از مهمترین ویژگی ها و مزایای ساخت یک پروژکتور ال ای دی به شمار می آیند.

از دیگر ویژگی های پروژکتور ال ای دی می توان به دارا بودن دو محفظه ی مستقل جهت قرار گرفتن قطعات الکتریکی اشاره کرد که به وسیله ی نوعی واشر سیلیکونی عایق و ضد آب می گردد. چرا که طول عمر و کیفیت واشر سیلیکونی بسیار بهتر و بیشتر از واشر لاستیکی است.

یکی از خصوصیات قابل توجه پروژکتور ال ای دی، قابلیت تنظیم زاویه نور خروجی است. در حالت کلی زاویه ی نور پروژکتور ال ای دی قابل تنظیم است مزیتی که پروژکتور متال هالید و پروژکتور سدیم از آن بی بهره هستند.

در پروژکتور ال ای دی، نور تولیدی به وسیله ی لنز تعبیه شده در هر پاور ال ای دی همگرا شده و به صورت کاملا مستقیم و متمرکز به سمت سوژه ی نورپردازی مورد نظر می تابد. مطالب ذکر شده نمونه هایی از مهم ترین خصوصیات محصول پروژکتور ال ای دی بودند که با به کار گیری آن در پروژه های نورپردازی نما، روشنایی متفاوتی را تجربه خواهید کرد.

در دنیای تکنولوژی و نوین امروز که نورپردازی و کیفیت سیستم روشنایی و پخش نور از جایگاه ویژه ای برخوردار است. پروژکتور ال ای دی می تواند انتخابی مناسب، به صرفه و با کیفیت جهت امور نورپردازی نما، محوطه های بزرگ و فضای سبز باشد.

 قیمت کار در ارتفاع

هزینه نورپردازی نمای ساختمان

در حالت کلی نمیتوان قیمت و تعرفه ی مشخصی را برای نورپردازی نما ساختمان مشخص و معین کرد.

چرا که این هزینه تمام شده به عواملی از جمله مسلحت کار، نوع لامپ ها، نوع نما و… بستگی دارد. اما همانگونه که میدانید هر چه بیشتر هزینه کنید بالطبع کیفیت کاری که تحویل می گیرید نیز به مراتب بالاتر خواهد بود.

هزینه نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نما موجب میشود تا ساختمان شما نمای چشمگیری داشته باشد و نظر عابران و بینندگان را جلب کند‌. استفاده از نورپردازی نما در ساختمان های بسیار بزرگ و مجلل ،برج های اداری، تجاری و مسکونی نقش بسزایی را در زیبایی آنها ایفا می کند.

در اخر بار دیگر تاکید میکنیم که نورپردازی نما در طراحی ساختمانهای امروزی بسیار حائز اهمیت است زیرا با اجرای یک طرح نورپردازی ساده می توان نمای ساختمان را از یک نمای معمولی به نمایی خیره کننده و پر زرق و برق و جذاب تبدیل کرد که در افراد بیننده نیز حس خوب و مثبتی را ایجاد میکند.

نورپردازی نمای ساختمان با استفاده از طناب انجام می شود و بدون داربست قابل پیاده سازی است و همچنین دسترسی به قسمت های غیر قابل دسترس نما نیز با این روش آسان تر و سرعت و روند کار نیز بالا می‌باشد.

قیمت تعویض لامپ و نورپردازی روی نما با طناب یا بدون داربست

قیمت هرعدد تعویض یک لامپ روی نما بستگی به نوع لامپ و نصب ان دارد.

در بعضی اوقات لامپ ها سرپیچی هستند و به راحتی روی نما نصب میشود.

اینگونه لامپ های سرپیچ مانند قیمتی ارزان دارد و شما با تماس به مدیر شرکت میتوانید قیمت خود را بپرسید.

در این نوع تعویض لامپ شما فقط یک عمل روی سرپیچ انجام میدهید و این است که لامپ معیوب را چرخانده و باز میکنیم و لامپ جدید را روی ان دوباره میچرخوانیم و در اخر روشن میکنیم.

در ادامه تعویض و قیمت عوض کردن لامپ های پروژکتور را توضیح میدهیم.

نورپردازی نما تعویض لامپ نما

قیمت تعویض و عوض کردن پروژکتور

نوع دیگر لامپ که پروژکتور نام دارد جزو گرانترین نوع تعویض لامپ محسوب میشوند.

تعویض هرعدد لامپ پروژکتور روی نما هرعدد 40 هزار تومان محاسبه میشود.

اینکار به وسیله طناب انجام میشود و دیگر روش قدیمی داربست دخالتی ندارد.

پروژکتورها نیز چندین نوع دارند که در مقاله بعدی که راجب نورپردازی مینویسم درباره ای انواع نوع ان صحبت میکنم.

نورپردازی بدون داربست

نورپردازی بدون داربست

همانطور که بیان شد گروه ما می توانند بدون استفاده از داربست نیز ، نورپردازی را برای شما انجام بدهند.

این کار دقیقا مانند پیچ و رولپلاک نما بدون داربست می باشد .

با استفاده از این روش هم هزینه ها پایین می آید و هم نما ساختمان شما زخمی نمی شود .

 تعویض ریسه یا نور مخفی

قیمت تعویض ریسه نیز به صورت کنتراتی حساب میشود. روی نما ها به طور مارپیچ از ریسه تشکیل شده است.کار ریسه این است تمام رده های روی نمای ساختمان را روشن میکند تا در شب دید ساختمان حفظ شود.

نصب نورپردازی
تعویض پروژکتور نما

تعویض لامپ های نما با طناب یا بندباز

نورپردازی نمای ساختمان

بعدی ساختن یک ساختمان آخرین مرحله که زیبا سازی نمای ساختمان اس نورپردازی نام دارد.

نورپردازی چیست؟

نورپردازی همان روشنایی زیبایی است که از دو شی تشکیل شده است. یکی از انها ریسه است که به صورت یک شیلنگ پلاستیکی که از رنگ شیشه ای است تشکیل شده است و به اصطلاح نور مخفی نیز گفته میشود.

قسمت دیگر یک نورپردازی لامپ ال ای دی است که به صورت پروژکتور کوچک روی نما نصب میشود.

نورپردازی روی نما طوری قرار میگیرد که تمام لامپ ها و ریه ها به هم از طریق سیم متصل هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *