نماشویی دیوار ساختمان

امروزه شرکتهای زیادی هستند که کار  نماشویی  دیوار ساختمان را به آسانی با مجهزترین دستگاه های مدرن و پیشرفته انجام می دهند. این شرکتهای خدمات نما با دانش و تخصصی که دارند نمای ساختمان های قدیمی و نوساز را به بهترین شکل ممکن از هر گونه کثیفی، جرم، آلودگی و گرد و غباری که در اثر مرور زمان به درون مصالح ساختمانی نفوذ کرده است تمیز و پاکیزه می نمایند. در بیشتر ساختمان های نوساز پس از پایان کار به علت ریختن و باقی ماندن سیمان در حین سنگ کاری نما چهره ی زشت و کثیف و ناپسندی به خود می گیرد که تنها راه بر گرداندن چهره ساختمان به حالت اولش  شستشوی نما  برای ایجاد جذابیت و درخشندگی هر چه بیشتر می باشد البته این کار تنها توسط افراد نماشوری که متخصص و حرفه ای هستند صورت می گیرد این افراد با تجربه ی موفق خود در زمینه ی بالا رفتن از ارتفاعات بدون داربست و به کمک طناب محکم به همه ی بخشهای ساختمانی حتی نقاط دور دست اشراف کامل دارند. اما حرفه ی نماشویی کار هر کسی نیست زیرا در صورت کوچکترین اشتباه خسارت فوق العاده یی را به بافت نمای ساختمان و درنهایت برای صاحبان ساختمانی پدید خواهد آمد. در ادامه ی مطالب دراین باره به بررسی بیشتری خواهیم پرداخت.

پیچ و رولپلاک نمای سنگ

نماشویی دیوار ساختمان

نماشویی به همه ی روش ها ،استفاده از ابزار و متریال که در جهت از بین بردن هرگونه کثیفی، جرم ،شوره، آلودگی بر سطح بیرونی نمای ساختمانی بکار برده شود نماشویی ساختمان گویند. عملیات تمیزسازی نمای ساختمانی به کمک ابزار مختلف مانند ابر و طی و کف ،واترجت صنعتی ،واترسندبلاست ،..انجام می شود.

سندبلاست نمای ساختمان

هزینه ی نماشویی دیوار ساختمان

برای محاسبه و برآورد میزان هزینه ی نماشویی نمای ساختمانی باید بگوییم که دارای تعرفه ی ثابت نمی باشد در واقع بسته به نوع نما، میزان جرم، کثیفی مورد محاسبه قرار می گیرد. که این میزان افزایش یا کاهش می یابد. اما میانگین هزینه ی این خدمات 3000تومان الی 11000هزار تومان می باشد. اما مساحت کار در نماشویی در افزایش یا کاهش برآورد هزینه یا قیمت نماشویی تاثیرگذار می باشد به این صورت که هر چه مساحت پروژه برای شستشوی نما بیشتر گردد قیمت کل افزوده می شود و بالعکس. میزان جرم و کثیفی هم اگر بر روی سطح نما زیادتر شود هزینه و قیمت نماشویی به دلیل استفاده از مواد شوینده مختلف بیشتر خواهد شد و بالعکس. مدت زمان اجرای خدمات هم می تواند بر روندافزایش یا کاهش قیمت نماشویی تاثیرگذار باشد. درحالتی که کارفرما احتیاج به ارائه ی خدمات در کمترین زمان ممکن باشد تعداد افراد بیشتری برای پروژه، انجام خدمات نماشویی نمای ساختمانی گرفته می شود و همین امر باعث می شود هزینه و قیمت انجام خدمات نماشویی افزایش یابد و بالعکس.

 

کار در ارتفاع اب بندی نما  –  راپل کار

دلایل نماشویی دیوار ساختمان

اگر عملیات نماشویی دیوار نمای ساختمان انجام می شود به خاطر پاک سازی و تمیز کردن سطوح دیوار نمای ساختمان از هر گونه دود حاصل از ترافیک ماشین آلات، کارخانجات، در اثر مرور زمان و..می باشد که این کثیفی به شکل دوده یا جرم گرفتگی بر روی دیوار نمای ساختمان نقش بسته است .اگر عملیات نماشویی دیوار ساختمان به درستی انجام نشود باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی برای صاحبان ساختمانی خواهد شد. نماشوری که در ارتفاع کار شست و شوی نما را انجام می دهد هر کجای دیوار نما مصالح ساختمانی را شل یا در حال ریزش ببیند باید نسبت به محکم کاری سنگ نما توسط پیچ و رولپلاک اقدام نماید. درغیر این صورت هر گونه ریزش مصالح از ارتفاعات ساختمانی باعث بروز خسارت مالی و جانی برای افراد پایین ساختمان، همسایگان مجاور، ماشین های پارک شده خواهد شد.
نکته: جرم گرفتگی و کثیفی بیش از اندازه ی سطوح سنگ نمای ساختمان در اثر مرور زمان باعث شل شدن سنگ و مصالح از سطح نما و در نتیجه کنده شدن از نما و سقوط مصالح به پایین ارتفاعات خواهد شد.

پیچ و رولپلاک نما در قزوین

 

روشهای نماشویی دیوار نمای ساختمان

شرکتهای معتبر خدمات نما در شهرهای مختلف کشور از تیم ویژه برای عملیات نماشویی دیوار ساختمان استفاده می کنند. این تیم حرفه ای و آموزش دیده از روشهای مختلفی برای نماشویی نمای ساختمان استفاده می نمایند.

1-داربست: این روش یکی از قدیمی ترین روشهای انجام کار می باشد. در این روش لوله های فلزی داربست در جهت نمای مورد نیاز بسته می شود و سازه مورد نیاز رو پوشش می دهند و تخته های داربست روی سازه داربست قرار می گیرد و پرسنل نماشویی باید با استفاده از کلاه و هارنس بر روی سازه قرار گیرند و با رعایت نکات ایمنی فعالیت خود را انجام دهند.

2-جرثقیل: جرثقیل های سبدی در اندازه و ارتفاع متفاوت وجود دارند. در این روش متصدی جرثقیل درمحیط حاضر شده و با رعایت موارد ایمنی جرثقیل را جابه جا می نماید. در این بخش پرسنل نماشور باید در درون سبد باشد و با پوشیدن لباس مخصوص نماشویی و استفاده از تجهیزات ایمنی فعالیت خود را انجام می دهد.

3-بالابر: در 2 نوع دستی و برقی موجود می باشد. در این روش بالابر در محل ایمن و معین شده قرار می گیرد و یک نفر درون کابین می باشد که باید با رعایت نکات ایمنی فعالیت مورد نظر انجام شود.

4_طناب: یکی از ایمن ترین، جدیدترین و بهترین و سریع ترین روشها برای انجام عملیات نماشویی دیوار نمای ساختمان استفاده از طناب محکم می باشد. افرادی که بدون داربست با طناب در ارتفاعات ساختمانی کار می کنند دارای توانایی و تجربه ی کافی می باشند.و بر روی طناب مسلط به نماشویی دیوار حیاط و نما می پردازند.

5-کلایمر: روش مناسب برای نماشویی دیوار ساختمان در برج های بلند و مرتفع می باشد. در این بخش کلایمر به کمک ریل های مخصوص دور تا دور نمای تعبیه شده و فرد با قرار گرفتن در درون کابین یا سبدکلایمر و با استفاده از کلیدهای جهت نما می تواند در جهت بالا و پایین، چپ و راست حرکت نماید و با عمل به توصیه های ایمنی فعالیت نماشویی دیوار ساختمان را انجام دهد.
توجه داشته باشید نماشویی دیوار نمای ساختمان باتوجه به مصالح مختلف آن با یکدیگر متفاوت است زیرا مصالحی که در بخش نمای ساختمانی به کار گرفته شده متنوع می باشد.

بستن توری مرغی نورگیر

نمای دیوار سنگی

در بخش نماهای سنگی نیروی ماهر و با تجربه با توجه به میزان کثیفی، آلودگی، جرم برروی مصالح مختلف سنگی از روشهای مختلفی استفاده از دستگاه های واترجت، واتر سندبلاست، استفاده می کنند تا نمای سنگی ساختمان به طور کامل تمیز و از هر گونه جرم و کثیفی پاکیزه گردد. وجود کثیفی و جرم در اثر غبار و آلودگی ترافیک ،ماشین آلات، باران های اسیدی ،طوفان به داخل سنگ نفوذ می کند و اگر به موقع توسط نیروی متخصص در ارتفاع شستشو داده نشود سنگ از نما شل می شود و به صورت تکه سنگ به پایین ارتفاع پرتاب می شود که بسیار هم خطرناک است. نماشویی دیوارحیاط و نما هم اگر سنگی باشد به همین ترتیب تمیز می شود.

 

تمیز کردن شیشه نما

نمای دیوار آجری

نماهای آجری به کمک روش سندبلاست قابل شستشو هستند و از مواد ساینده سیلیس با کیفیت مرغوب این نیروی ماهر کار در ارتفاع برای شست و شوی نمای آجری استفاده می کنند. درضمن تشخیص این که نمای آجری به چه میزان سیلیس احتیاج دارد توسط این نیروی متخصص صورت می گیرد. اگر سیلیس با کیفیت مرغوب نباشد ممکن است با مشکلات دیگری بعدها مواجه شویم. به هر حال دانش و تجربه در این بخش حرف اول را میزند.

نمای شیشه ای و کامپوزیت

گروه ارتفاع کار برای نماشویی دیوار نمای ساختمان دراین مدل از نما از روش استفاده از واترجت کمک می گیرند یعنی همه ی نما را واترجت کرده سپس از ابرو تی برای تمیز کردن دقیق نما استفاده می شود تا به طور کلی دقیق نما تمیز شود و لک حاصل از واتر جت باقی نماند.

نمای سیمانی

نیروهای متخصص با استفاده از طناب محکم ،بدون داربست از روش واترجت برای تمیز کردن سطوح سیمانی که در اثر مرور زمان دچار کثیفی و آلودگی شدید شدند استفاده می کنند البته بعد شستشو نما باید کل نما را برای تمیز نشان دادن رنگ آمیزی نمایند.

نمای مدرنیته

بعضی از نماها ترکیبی از چندین نوع نما هستند که هر قسمت از نما را باید با روش خاص خودش شست و شو داد تا به دیگر بخشهای نما آسیبی وارد نشود. این کار به صورت حرفه ای توسط نیروی کار در ارتفاع بدون داربست و به کمک طناب محکم انجام می شود.

نماهای چوبی و ترموود

در این مدل از سطح نما را به کمک واترجت توسط نیروی متخصص کار در ارتفاع شستشو داده می شود بعد به کمک ابر،طی، دستمال جادویی سطوح نظافت می شود. تا ظاهر زیبایی پیدا نماید.

جمع بندی
نماشویی ساختمان و شستشوی نما از جمله خدمات ساختمانی می باشد که نقش اساسی در زیباسازی و نوسازی ظاهر ساختمان ایفا می نماید. نوع نماشویی و شست و شوی نمای ساختمان و قیمت نماشویی به طرح و جنس نمای ساختمان، شرایط و مکان جغرافیایی و شهری که ساختمان در آن قرار دارد بستگی دارد. نمای ساختمان در شهرهایی که در معرض آلودگی ترافیک، محیط زیست قرار دارند به مرور زمان جلوه و زیبایی خود را از دست خواهند داد. در این حالت باید برای شست و نمای ساختمان خود از طریق ارتفاع کاران هر چه سریعتر اقدام کنید. امروزه استفاده از روش طناب جایگزین مناسبی برای شکل قدیم استفاده از داربست می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *